PODLAHA

Základem a počátkem stavby byl a je podlahový rošt na sloupkových patkách.

Pokud by došlo na realizaci, tak v počátku jsem vycházela z klasické japonské konstrukce základů, tj. dřevěné sloupy/sloupky na základových kamenech, které jsou pevně usazeny na zhutněném a štěrkem a kameny vydrenážovaném lůžku. Ano, je to pracné a vyžaduje to dostatek vhodných velkých kamenů a pak na ně obrysově napasovat ty dřevěné sloupy/sloupky.

Tudíž - druhá varianta základů - zemní vruty. Ne sice úplně levné, avšak technicky mnohem méně komplikované řešení. Navíc potenciálně demontovatelné řešení. A právě na tuto variantu jsem následně navázala. Uvažuji tedy zemní vruty zavrtané téměř na plno do země, případně naplno a překryty plochýmy "šlapákovými" kameny, aby se alespoň pohledově simulovala klasická japonská konstrukce.

U modelu mám všechny patkové sloupky stejně dlouhé, neb buduji na rovině kuchyňského stolu. V případě stavby ve svahu by pak byly různě dlouhé.

Konstrukce:

Mám oddělené patkové krátké sloupky od hlavních nosných sloupů. To není obvyklé, obvykle to bývá jeden sloup od základů až po krovy. Mé důvody pro oddělení:

  • oddělit tvorbu podlahového roštu od fáze vztyčování sloupků a další stěnové konstrukce;
  • nepracovat v případném reálu s dlouhými sloupy; 
  • případná vyměnitelnost poškozené patky za novou.


Foto části západní strany - ukázka patkových sloupků oddělených od vrchní konstrukce.

Zleva - rohový spoj, spoj patky a sloupku, spoj třech stěn a patky se sloupkem, sloupek bez patky, patka bez sloupku.

Sloupky stěn jsou s patkami (patkovými krátkými sloupky) spojeny pročepováním skrz spoj podlahových trámků - uvnitř je vložený dlouhý čep - ideálně dubový (u modelu je to kus špejle:-). To se týká právě rohů a pak také spoje třech stěn.

Foto jihozápadního rohu - vidět je použitý spoj podlahových trámků, který je skrz pročepovaný zmiňovaným vloženým čepem. Také je zde již vidět napojení podlahového trámku verandy (engawa) - konstrukci verandy a její napojení na konstrukci domku budu popisovat v samostatné části.

Foto patky ze západní strany - tedy to spojení třech stěn, kde se potkává pokoj s malou místnůstkou. Problematické místo. I zde je použitý vložený čep (je vidět lehké stočení patkového krátkého sloupku na kruhovém průměru špejle, v reálu by byly použity čtverhranné čepy, aby se právě toto rotování nekonalo).

Problematické je to spojení třech podlahových trámů. Zvolila jsem řekněme přeplátování. Vpravo od sloupku je vidět šikmé (45°) zakončení vrchního plátu - to aby se zabránilo "střihu" spojených podlahových trámů stěny - tedy v podstatě pasu. Ještě budu zvažovat, zda by to nešlo vyřešit lépe.

Foto spoje patky a sloupku ve stěně. Patka má nahoře čtverhranný (tj. z obou stran odsazený) čep, který prochází do dlabu ve stranovém podlahovém trámu. Kolmo navazující podlahový trám je spojen polovičním rybinovým plátem. Ten je svrhu pročepovaný čtverhranným čepem na spodní straně sloupku. Takže v tom spoji na poloviční rybinu se potkávají dva čepy - z patky a ze sloupku. Stabilitu spoje zajišťuje zmiňované plátování poloviční rybinou.

Alternativou by mohlo být pročepování odspodu (tedy z patky) až do dlabu ve spodní části sloupku, který by se na přečnívající průchozí čep pouze nasadil.

Zde naopak foto - sloupek stěny, který nenavazuje na patku. Sloupek je opatřen na spodní straně čepem, který zapadá do dlabu ve spoji podlahového trámku místnosti na podlahový trámek stěny (pas), podlahové trámky jsou spojeny opět přeplátováním na poloviční rybinu.

Foto patky ze západní strany. Patky, na které nenavazuje sloupek, jsou opatřeny čtverhrannými čepy (tj. čep z obou stran odsazený - 3,5 x 3,5 mm) a podlahový trámek je opatřen dlabem - u modelu průchozí dlaby (snáze se vyrábí), v reálu by nebylo nutné, aby procházely skrz podlahový trám.

Foto podlahového roštu místnůstky - přeplátování pročepované čtverhranným čepem z patky. Zde patky i pod křížením podlahových trámů, protože se předpokládá větší zátěž vnitřním vybavením (např. kamínka, skříň se stupni do patýrka, vanička na mytí, maličká kuchyňka se dřezem a vařičem).

V hlavní místnosti, kde se nepředpokládá tak velká zátěž (pouze pobytový pokoj, bez vybavení nábytkem), křížení podlahových trámů patkami podloženo není, patky jsou ve středech trámů jdoucích směrem východ - západ. (Na celkové fotce bohužel kryto kartonovými tatami, ale foto udělám a dodám :-)

Podlaha

Podlahový rošt jsem popsala výše. Nyní ke krytí.

V místnůstce (rozměr 3 tatami - tj. vnitřní rozměr 180 x 270 mm/cm) uvažuji prkenou podlahu kladenou na podlahový trámový rošt.

V hlavní obytné místnosti (rozměr 4,5 tatami - tj. vnitřní rozměr 270 x 270 mm/cm) uvažuji prkna kladená do drážek v trámech podlahového roštu (zatím nemám připraveno) - tím bude podlaha na stejné úrovni jako trámy roštu. Na tuto podlahu pak přijdou tatami, a to: 

  • buď v celé ploše, tedy 4 a půl tatami v kladení, jak je vidět na celkové fotce,
  • nebo jen 3 tatami vedle sebe kratší stranou rovnané k západní straně a pruh v rozměru 1,5 tatami podél východní strany by byl opatřen další vrstvou prken, tudíž pak na stejné úrovni, jako by byla podlaha v menší místnůstce.

Tatami jsou silné cca 5,5 cm. Tudíž i spodní kolejnice (shikii) pro posuvné dveře (shoji) je uvažována v tloušťce - tj. výšce 5 - 6 cm, aby pak povrch vrchní strany tatami a vrchní hrana této kolejnice byly zároveň.

Tesařina
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky