STĚNY

V podstatě jsou dvojího charakteru.

  1. pevné stěny s okny
  2. prázdné "stěny" tvořené posuvnými dveřmi (posuvné dveře - shoji)

Pevné stěny

Jde o severní štítovou stranu a západní stranu. 

Ve fotce jsou vyznačeny otvory, kde jsou plánovaná okna v západní straně. Ještě jedno okno je plánováno v severní štítové straně, hned vedle severovýchodního rohu. Okna budou posuvná nebo výklopná směrem nahoru.

Z vnejší strany uvažuji opláštění palubkami či prkny, zatím nemám rozhodnuto, zda ve vodorovné či svislé orientaci. Z vnitřní strany zvažuji slabou překližku se zajímavou kresbou. V mezistění by mohla být dána dýchající izolace z přírodních materiálů - např len či konopí. Celou stavbu vzhledem k její otevřenosti uvažuji jako difuzně otevřenou - tj. žádné umělé fólie a podobně, vše z přírodních materiálů (tedy až na příp. možné rozvody elektřiny či vody :-).

Konstrukce:

Stěny jsou tvořeny sloupky začepovanými v podlahovém trámovém roštu a vodorovnými paždíky (čepovány do sloupků), takže to de facto připomíná konstrukci pro hrázdění.  To je poměrně jednoduché. Složitější je až vrchní svázání.

Nad hlavní místností je totiž patýrko. Do západní stěny tak zasahuje podlahový rošt tohoto patýrka.

Podlahový rošt patýrka je tvořen trámky 5 x 10 mm/cm. Jde opět o přeplátování.

Zajímavější je však napojení na rohové nosné sloupky hlavní místnosti (poukazuje tím směrem červená čára úplně vlevo) - již toto spojení dokáže do určité míry svázat stropní konstrukci hlavní místnosti. Váže se do "kruhu", tedy ty vodorovné obvodové trámky roštu patýrka. V rohu je vždy na jednom vodorovném trámku poloviční rybinový čep, přičemž "zubem" poloviční rybiny se zahakuje za odpovídající dlab v rohu sloupku. A v tomto zaháknutí je zajištěn koncovým přeplátujícím čepem kolmého vodorovného trámku patýrka. A takto je to do "kruhu". Tudíž každý vodorovný trámek obvodu patýrkového podlahového roštu má na jednom konci spodní poloviční rybinu a na druhém konci vrchní čep - takže na jedné straně je zajišťován dalším kolmým trámkem a na druhé straně zajišťuje následující kolmý trámek. Je to docela legrační :-)

(Až to při vhodné příležitosti rozeberu, tak nafotím a přidám foto. Je mi jasné, že ze slovního popisu to nemusí být jasné.)

Na západní straně menší místnůstky na úrovni patýrka je pak také vodorovný trámek 5 x 10 mm/cm, nyní již středově čepovaný do sloupku stěny a rohu a uprostřed zahrdlený v stěnovém sloupku. Tento trámek tu je jako možná opora pro otevřený "stropní" rošt v této místnůstce. Zatím nemám douzavřeno, zda tam bude či nikoliv - hodil by se však jako opora pro kouřovod kamínek a také případně pro zavěšení nějakých sušáků a tak. Na druhou stranu by tu být nemusel a stěnový sloupek v západní stěně této menší místnůstky by mohl vést až na úroveň "pozednice" a do ní by pak byl začepovaný.

A tím se dostávám k jakémusi "věnci", tedy svázání stěn dohromady, aby se to celé nerozpadlo.

Vezmu to postupně, jak by se to skládalo dohromady. 

Nejprve je zde štítová vodorovná vaznice, která váže severní (i jižní) štítovou stranu - na severu jsou do ní začepované stěnové sloupky a navrchu pak do ní opět začepované sloupky štítu, na jihu je pod ní prázdno a nad ní jsou začepované sloupky jižního štítu. A tato vazba je zajištěna krčky se zhlavími zasazenými do hrdel rohových sloupků. Na fotce označeno jako hrdlení - vlevo. Tím jsou svázány štítové strany.

A napodýl to váže "pozednice", která se na zahrdlenou vaznici napojuje kampovým spojem - ve fotce vlevo nahoře označeno jako kamp. "Pozednice" jsem to nazvala z toho důvodu, že poskytuje oporu krokvím, což u zděných staveb pozednice dělává. Vzhledem k délce stavby a mé podmínce ohledně maximální délky konstrukčního prvku musí být dělaná. Na západní straně mám jednu variantu spoje - poměrně složitou. Ve fotce ji označuji jako "svorka" na zahrdlené vložce. Svorka je - stejně jako konce částí "pozdenice" vydlabaná - místo pro vložku poskytující oporu (vložka je zahrdlena do sloupku na rozhranní hlavní místnosti a severní místnůstky). A ze svrchní strany spojení zajišťují dvě protilehlé rybiny - svázání tahových sil "pozednice". Ukázalo se to jako složité a fungující trochu jako váha - tedy ne úplně stabilní. Na východní straně mám proto mnohem jednodušší řešení  - žádná sponka, žádná hrdlená vložka, pouze podélné přeplátování pročepované sloupkem a pro jistotu ještě jištěné rybinami na obou stranách plátu (přeci jen jsou tu velké tahové síly - vždyť to napodýl váže celý domek).

A nyní se ještě obloukem vrátím ke spojení sloupků západní stěny hlavní místnosti s touto "pozednicí".

Jak ukazuje fotka, stěnové sloupky jsou zde "narušeny" vodorovným trámkem podlahového roštu patýrka. Navíc - kvůli vazbě v rohových sloupcích této hlavní místnosti (kterou jsem popsala výše) - tento vodorovný trámek není ve středu stěny, ale při jejím vnitřním okraji.

Vyzkoušela jsem dvě různé varianty. Základem obou variant je hrdlo - krček - osedlání. Tedy - vodorovný trámek je vespod i navrchu z části ztenčen do jakéhosi krčku. Zde foto z vnitřní strany:

A do tohoto zúžení dosedá částečné hrdlo stěnového sloupku a částečné sedlo nastaveného pokračování sloupku, které je pak nahoře začepováno do "pozednice".

V tom se obě varianty shodují. Rozdíl je vidět při pohledu z vnější strany. Levá varianta - lépe sedí (tj. snazší dosažení přesnosti), ale je bez dalšího zajištění proti bočnímu vychýlení. Pravá varianta - zajištěno jakýmsi čepem, který uvnitř má tvar rybinového svlaku (těžší na přesnost, obzvláště v takto malém provedení). Takže to pokračování sloupku se skutečně musí svrchu nasunout, čímž kvalitně uzamkne podlahový trámek patýrka mezi hrdlením a sedlem. Opět nahoře začepováno do "pozednice".

Alternativou by bylo stěnový sloupek nepřerušovat, tedy nechat jej v plné délce až po začepování do "pozednice". Pouze v místě setkání s vodorovným trámkem podlahy patýrka by byl výřez pro přeplátování. Takto je to například řešeno u krátkých sloupků v jižním štítu, u krátkých sloupků východní strany hlavní místnosti a u sloupků podepírajících silnou krokev na předělu hlavní místnosti a malé místnůstky. Zde foto z jižního štítu - vnitřní strana - červeně vyznačeno zmiňované spojení:

Při tomto spojení je trámek patýrka neztenčen, ztenčen je sloupek. Avšak trámek patýrka není spojem nijak zajištěn proti vyklenutí dovnitř, ale vzhledem k okolním spojům by to nemusel být nijak vážný problém.

Mimochodem - v pravém horním roku fotky je vidět spoj obvodových trámků podlahového roštu patýrka na rohový sloupek hlavní místnosti (je to JZ roh).

Prázdné stěny

Nenapadá mě lepší označení v češtině. Jde o jižní a východní stranu hlavní místnosti, obě jsou otevřené a jejich "stěny" budou tvořeny každá trojicí posuvných dveří, které se nazývají shoji /šódži/.

Pro připomínku přidávám foto - pohled na východní stranu domku (vlevo pak štítová jižní strana):

Nejsou zde tedy žádné stěnové sloupky, pouze rohové hlavní nosné sloupky. Šířka prázdného prostoru je 270 mm/cm (vnitřní rozměr). Proto z důvodu zpevnění jsem přidala jakési překlady (10 x 10 mm/cm), které jsou zároveň oporou jednak pro vrchní kolejnici posuvných dveří (která se nazývá kamoi), a také pro vaznici jižního štítu a "pozednici" východní strany, které jsou z těchto překladů podepírány krátkými sloupky (již jsem je zmiňovala výše).

Na fotce je tedy vidět skladba vrstev nad prázdným prostorem, který pak bude uzavírán pomocí posuvných dveří shoji. Je zde vidět umístění zmíněného zpevňujícího překladu - na foto východní strana, resp. východo-jižní roh. Tyto zpevňující překlady jsou:

  • na jižní (štítové) straně,
  • na východní straně hlavní místnosti,
  • na východní straně malé místnůstky, kde poskytuje oporu kamoi pro posuvné vstupní dveře,
  • a na předělu hlavní místnosti a malé místnůstky - tedy prochází napříč jakýmsi "středem" domku a je kolmý na překlady na východní straně.

Háček spočívá v tom, že tyto překlady jsou všechny na stejné úrovni. Z toho vyplývá, ze v kolmých sloupcích se potkávají - resp. v JV sloupku dva a ve východním sloupku dokonce tři. A k tomu moje vnitřní podmínka pokud možno absence kovového, příp. i jiného, spojovacího materiálu. Tudíž v tuto chvíli (tedy ve stávajícím řešení) se navzájem uvnitř zamykají (tj. čep překladu ve sloupku je pročepovaný čepy kolmo napojených překladů) a celá ta soustava končí na JZ rohovém sloupku dřevěným hřebem a dalším dřevěným hřebem na SV rohovém sloupku.

(Mimochodem - tento systém zamykajících se spojů těchto překladů v kombinaci s kruhovým uzavíráním podlahového roštu patýrka - už to není jednoduché to složit, natož pak rozebrat :-) A abych si při potřebném rozebírání nepoškodila čepy, tak už jsem si na trámky napsala "zde otevřít" - tedy abych věděla, odkud rozebírat tyto vzájemně se zamykající řetězce :-))



Tesařina
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky