RAŠPLE A PILNÍKY

Slouží k většímu či menšímu odběru hmoty a k úpravě povrchu. Někdo se jim téměř nebo zcela vyhýbá a vše řeší dláty, příp. hoblíky. Já se jim nevyhýbám :-)

Rašple

Jak je všeobecně známo, slouží k rychlému odběru dřeva, podle čehož však vypadá kvalita opracovaného povrchu a hran.

Mezi mé nejhrubší patří starší podkovářská rašple. Jde o rašpli, která se používá na opracování kopyt koní, když se jim zkracují. Jde o plochou velkou rašpli, jedna strana je velmi hrubá, druhá má řekněme jemnější křížový sek - tedy spíše jako dost hrubý pilník (u kopyt tato strana slouží na doladění hran kopyt, zatímco ta hrubá na rychlý odběr kopytní rohoviny). Tato moje rašple je na kopyta již tupější, ale dřevo bere stále jako divá :-) Přesto kvalita povrchu je odlišná od klasických rašplí na dřevo - není tak potrhaný.

Zde ukázka, i když toto není přímo moje rašple (Zdroj: https://www.driml-napajecky.cz/cz/kone/rasple/podkovarska-rasple-se-stopkou-super-kvalita-delka-400-mm-tloustka-5-5-mm-sirka-45mm-22183.html, 14.6.2017), i s detailem obou stran:


Dále mám běžné rašple na dřevo - půlkulatou a kulatou. Vzhledem ke "kvalitě" povrchu, který zanechávají, k nim sahám jen ve vyjímečných (=odůvodněných) případech.

Pilníky

Ty, které mám a používám, bych rozdělila do třech skupin.

První skupinu tvoří velké hrubé pilníky na kov (tj. délky 20 - 25 cm, hrubost seku 1 nebo 2 - zpravidla křížový sek). Používám je po rašpli nebo i přímo - poměrně rychlý úběr dřeva, avšak s lepší kvalitou, než po řašpli. Případně na začištění a lehké zaoblení hran po řezu. Používám plochý pilník, který má výhodu jedné úzké strany bez seku (tj. např. na ladění boku výřezu třeba u přeplátování, aniž by mi to bralo dno tohoto výřezu; nebo u průchozího dlabu na ladění stěny dlabu až do rohu, aniž by to ubíralo sousední stěnu dlabu). Dále mám půlkulatý pilník (např. používám na doladění rybinových čepů v tom ostrém úhlu), trojhranný pilník (využívám např. pro ladění čel úzkých průchozích dlabů, kam se plochý pilník nevejde) a nakonec čerstvě i kulatý (na ladění menších otvorů a oblin, kam se půlkulatý nevejde).

Druhou skupinu tvoří větší, avšak jemné pilníky na kov (jde o použité velké zlatnické pilníky - takže švýcarská kvalita), tj. délka 20 cm. De facto používám dva, a to právě na stavbu mého modelu. Jeden je plochý (také s jednou úzkou stranou bez seku) a druhý je půlkulatý. Obdobné využití, jako u první skupiny, akorát že na modelu, tedy v malém.

Třetí skupinu tvoří jehlové pilníky. Opět jde o použité zlatnické pilníky švýcarské výroby. Dokonce z jednoho zlomeného jsem si zbroušením a nabroušením vyrobila pididlátíčko na dlaby na mém modelu, ale o tom v sekci dlát. Používám několik těchto pilníčků na výrobu svého modelu - plochý (např. na ladění stěn průchozích dlabů, na ladění hrdel a ostřihů, na úzko na protažení drážek), trojhranný (např. na vytvoření čtverhranného průchozího dlabu z vyvrtané kruhové díry, na ladění úzkých stran průchozích dlabů), kulatý (na zvětšování a ladění kulatých otvorů po vrtání) a nožový (svým "ostřím" se skvěle hodí na doladění maličkých rybin).

Tesařina
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky